A Katolikus Egyház nemcsak Krisztus misztikus teste, hanem egy többezeréves intézményrendszer, amelynek nemzetközi szervezeti struktúrája világviszonylatban az egyik legkiterjedtebb. Éppen ezért sokféle szervezeti, kormányzati és vezetési modell jellemezte és jellemzi. Vannak közöttük sikeresek és kevésbé sikeresek.
A képzés célja, hogy ebből a gazdag történelmi tapasztalatból merítve átadhassa a legsikeresebb modelleket. A képzés – egyetemes egyháztörténeti megközelítéssel és ökumenikus érzékenységgel – a protestáns egyházak működési, szervezeti, közösségfejlesztési gyakorlatából is válogat elemeket, módszereket.
A képzés keretében korszerű vezetéselméleti, stresszkezelési és kommunikációelméleti ismereteket is kínálunk, amelyek nélkülözhetetlenek az eredményes közösségszervezéshez és közösségvezetéshez.
A sikeres egyházszervezeti modellek és jó gyakorlatok egyre népszerűbbek, és nagyon keresettek a közösségfejlesztéssel foglalkozó szakemberek, szociológusok, valamint az értékalapú közösségek folyamatszervezőinek körében, láthatóan nemcsak módszertani és strukturális fejlettségük miatt, hanem azok értékfeltáró, értékőrző, kultúramentő jellege és nem utolsó sorban erkölcsi, etikai vetülete miatt.
A fentiek miatt a képzést nemcsak a pasztorációs tevékenységük eredményességének javítására, fokozására törekvő egyházi szakembereknek ajánljuk jó szívvel, hanem a piacon tevékenykedő szervezetfejlesztőknek, önkéntes és karitatív szervezetek munkatársainak is.
A képzés tematikája a korszerű teológia, antropológia, vallásszociológia, valláspszichológia, közösségszervezés, közösségfejlesztés ismeretköreire épül.
A KÉPZÉS CÉLJA:
- A képzés átfogó célja olyan egyházi közösségszervezők, vezetők felkészítése, akik szakszerű, hatékony támogatást tudnak nyújtani a plébániai/intézményi közösségek és mozgalmak számára.
- Ismeretek átadása előadások és gyakorlatok formájában, amelyekkel a végzett közösségszervező eredményes munkát fog tudni végezni a közösségvezetés területén, a közösségkrízis kezelésében és a közösségfejlesztés reformfolyamataiban.
- A képzés nem kizárólag vallási közösségekre alkalmazható ismereteket ad.
- Alapvető cél, hogy a résztvevők a közösségszervezési eljárások elméleti és gyakorlati megismerésével sajátítsák el a közösségfejlesztés és -vezetés módszereit, technikáit, illetve képesek legyenek ezeket a kompetenciáikat a közösségi munkában és az intézmény-, illetve közösségirányításban alkalmazni.
- További fontos cél, hogy a végzett szakemberek a meglévő teológiai, valláspedagógiai, szociológiai és kommunikációs ismereteiket a közösségszervezés területén képesek legyenek továbbfejleszteni, módszertani ismereteiket elmélyíteni.
- Fontos részcél a plébániai pasztorációban részt vevők továbbképzése a közösségszervezés, közösségfejlesztés és közösségvezetés témakörében.
- A képzés összességében segítséget, támogatást kíván nyújtani és eszközöket adni a résztvevőknek a plébániai pasztorációs és a civil közösségfejlesztő munkához annak érdekében, hogy – a pasztorációs tervek, kateketikai programok vagy egyéb értékalapú projektek mentén – élő közösségeket tudjanak létrehozni.
A KÉPZÉS TARTALMA:
- a korszerű teológia, antropológia, vallásszociológia, valláspszichológia, egészségpszichológia, valláspedagógia ismeretkörei;
- korszerű vezetéselméleti, stresszkezelési és kommunikációelméleti ismereteket is kínálunk.
A KÉPZÉS SAJÁTOSSÁGAI:
- gyakorlatorientált, speciális, újszerű ismeretek;
- magas szakmai felkészültséggel és naprakész gyakorlati tudással rendelkező oktatók;
- támogató és hallgatóbarát környezet;
- kedvezményes költségtérítési díj;
- mindez a királynék városában, történelmi környezetben, hittel, tudással és szeretettel.
A JELENTKEZÉS FELTÉTELE:
- hitéleti képzési területen legalább alapképzésben szerzett végzettség és szakképzettség; vagy
- hittanár-nevelőtanár szakon szerzett végzettség és szakképzettség; vagy
- pedagógusképzés képzési területen legalább alapképzésben szerzett végzettség és szakképzettség; vagy
- bölcsészettudomány képzési területen legalább alapképzésben szerzett végzettség és szakképzettség; vagy
- orvos- és egészségtudomány képzési területen legalább alapképzésben szerzett végzettség és szakképzettség.
KÉPZÉSI IDŐ: 2 félév, péntek délutánonként és szombaton, havonta egy vagy két konzultációs alkalommal. A péntek délutáni képzési alkalmakat online formában szervezzük.
A szakirányú továbbképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: pasztorális közösségszervező
Munkarend: levelező
Szerezhető kredit: 60
Minimális létszám: 5 fő
Maximális létszám: 25 fő
KÉPZÉSI DÍJ: 130 000,- Ft/félév
Megbízott szakmai vezető: Dr. Balog Márta cb
Jelentkezési határidő: 2024. augusztus 16.
A JELENTKEZÉS MÓDJA: Az intézmény honlapján található, jelentkezési lapon, postai úton.
További információk a következő e-mail címen kérhetők
TANTÁRGYAK
Bibliai vezetési elméletek; Vallásszociológia; Valláspedagógia; A személyiségfejlesztés alapjai; Egyházmodellek és ökumenizmus; Az Internet és a média szerepe a közösségszervezésben és –fejlesztésben; Közösségi modellek a Bibliában; Egyházi közösségek, felekezetek; Új közösségek és mozgalmak; Kommunikációelmélet; Konfliktuskezelés; Lelkivezetés; Az érzelmi intelligencia fejlesztése; A társas érintkezés pszichológiája; A közösségszervezés irányai napjainkban; Vezetői attitűdök, határok a vezetés szolgálatában; Közösség és közösségvezetés; Egyéni és közösségi döntés; A kommunikáció gyakorlata; A csoport fejlődésének és működésének alapmechanizmusai. Csapathatékonyság; Bevezetés: stresszkezelés; Bevezetés: segítő beszélgetés; A kiengesztelődés és megbocsátás lélektana; A közösségvezetés kihívásai; A közösségszervező személye
OKTATÓK
Bakos Rafael OCD; Dr. Balog Márta cb; Baloghné Békési Beáta; Dr. Csernai Balázs; Dr. Fodor János; Horváth Lívia; Dr. Sebestyén József; Számel Kata; Dr. Répassy Helga.