Sikerrel zárult a Veszprémi Érseki Főiskolán megrendezett VI. Scriptorium-konferencia

A Veszprémi Érseki Főiskola mint társrendező adott otthont a VI. Scriptorium-konferenciának, amely a Veszprémi Főegyházmegye Gizella-napi programsorozata részeként került meghirdetésre 2023. május 10-11. között. A szervezésben a helyszínt biztosító Főiskola mellett a Veszprémi Érsekség, a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár, az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ, a PPKE BTK Klasszika Filológia Tanszéke és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Moravcsik Gyula Intézete vett részt.

scriptorium

Forrás: Veszprémi Érsekség

A konferencia köszöntőjében Dr. Sebestyén József, a Veszprémi Érseki Főiskola rektora a jelenlévők köszöntése mellett az intézmény megújuló képzési és szolgáltatási profilját is ismertette. Ezt követően Dr. Udvardy György veszprémi érsek nyitóbeszédében az írásbeliség történelem során betöltött újító szerepét hangsúlyozta. A konferenciát prof. dr. Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja, a Főiskola oktatója is köszöntötte. Az eseményen elhangzott előadások központjában a kéziratosság fogalma állt. A kódexekkel, valamint a keleti könyvtárakban fellelt és újkori-legújabbkori kéziratokkal is önálló szekciókban foglalkoztak az előadók. Tovább emelte a program színvonalát Karlinszky Balázs könyvbemutatója. A konferenciát Varga Lajos váci segédpüspök, az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ igazgatója zárta.

scriptorium2

Forrás: Veszprémi Érsekség

A rendezvény programjában mintegy 30 előadás szerepelt, amelyeket a helyszínen és online is követhettek az érdeklődök. A személyes jelenlétet választók a konferencia első napján Érsek atya meghívására a Veszprémi Érseki Pincészet borkóstolóján vehettek részt Benesch Antal főborász vezetésével. Az immár hatodik alkalommal megrendezett konferencia előadásai a közeljövőben publikált tanulmánykötet révén szélesebb körben is eljuthatnak az érdeklődőkhöz.

scriptorium3

Forrás: Veszprémi Érseki Főiskola