Közfeladat-finanszírozási megállapodást írtak alá az egyházi felsőoktatási intézmények fenntartói a magyar állammal

img1 1

Az ünnepélyes aláíráson a Veszprémi Főegyházmegyét Szabó János gazdasági helynök és
Dr. Sebestyén József rektor képviselték.

Katolikus és református felsőoktatási intézmények fenntartóival kötött közfeladat-finanszírozási szerződéseket Magyarország Kormánya 2022. március 29-én, kedden a budavári Karmelita kolostorban - adta hírül a Magyar Távirati Iroda.

A korábbi megállapodásokra az egyházi egyetemeken és főiskolákon tapasztalható képzési kínálatbővülés és létszámnövekedés miatt volt szükség. A Veszprémi Főegyházmegye mint a Veszprémi Érseki Főiskola intézményfenntartója részéről Szabó János gazdasági helynök írta alá a közfeladat-finanszírozási szerződést.

A kormány elkötelezett a magyar felsőoktatás versenyképességének és minőségének javítása mellett, ennek jegyében kötött a korábbi években a legmagasabb szinten megállapodásokat a Magyar Katolikus Egyházzal és a Magyarországi Református Egyházzal, többek között a felsőoktatás területére is kiterjedően – tájékoztatott a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága.

Ennek is köszönhetően az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények hallgatói létszáma az elmúlt években jelentősen nőtt, ugyanakkor „ez a mennyiségi növekedés és a szintén bekövetkezett intézményi növekedés, bővülés azonban az egyházak és a magyar állam között hatályban lévő megállapodásokban nem tükröződtek”. Ezért a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával (MKPK) és a Magyarországi Református Egyház (MRE) képviselőivel folytatott tárgyalások alapján a korábban megkötött megállapodásokat a felek módosították.

Az aláírt dokumentumok rögzítik a katolikus és a református egyetemek és főiskolák működésének kereteit, garanciáit, beleértve az egyházi fenntartók és az intézmények által vállalt minőségi mutatókat is, amelyek segítenek nyomon követni a fejlődést. „Az aláíró felek közös meggyőződése szerint ezzel a magyar felsőoktatás rendszerén belül az egyházi felsőoktatás is új, az eddigieket is felülmúló fejlődést lehetővé tevő pályára állhat” – olvasható a közleményében.

Indokolttá vált továbbá a megállapodásokban rögzített, keretjellegű és garanciális szabályok törvényi szintű szabályozása is. Ezt a célt szolgálta az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló korábbi törvény kiegészítése a felsőoktatási közfeladat-ellátásra vonatkozó szabályokkal, valamint az egyházakkal a közösségi célok elérése érdekében történő együttműködésre vonatkozó rendelkezések sarkalatosítása.

Forrás, fotó: MTI, Botár Gergely/Miniszterelnökség