Hallgatói Tanulmánykötet
Műhelykonferencia
Kutatási Workshop és Műhelykonferencia
A Kutatási Ösztöndíjprogram záró rendezvényére hagyományosan minden tanév tavaszi szemeszterének a végén kerül sor. A hallgatói Műhelykonferencia idén 2026. június 3-án zajlott Főiskolánkon, amely ebben az évben első alkalommal kiegészült az ITDK oklevelek ünnepélyes átadásával, illetve egy kutatási beszámolóval.
A rendezvényt Rostáné Dr. Riez Andrea PhD Egyetemi docens nyitotta meg, aki nyitóbeszédében hangsúlyozta a jelenlévők számára a kutatási tevékenység jelentőségét, illetve azt, hogy a workshop az ösztöndíjprogram célkitűzéseit, továbbá a hallgatói kiválóság megteremtését hivatott támogatni, elősegítve a jelentkezők kvalifikációját mind az intézményi, mind az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
Ezután átadásra kerültek az idei év ITDK oklevelei Szulimán Norbertné és Bobai Bálint részére, akik részvételét az ITDK bizottság javasolta a 38. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
Szulimán Norbertné Zsófia „ Zsibongás – Közösségi ébredés a Gyermekjóléti Központban” című dolgozatával pályázott, amelyet gyakorlati tapasztalataira alapozta, előadása pedig egyéni gondolatokat és értékes szakmai tapasztalatokat közvetített, míg Bobai Bálint „Az ifjúsági munka terei és lehetőségei, az ifjúság helyzete” című dolgozatában a celldömölki fiatalok helyzetét vizsgálta és mutatta be az ITDK Bizottság előtt.
A program a hallgatói Műhelykonferenciával folytatódott, ahol az ösztöndíjas hallgatók az ösztöndíjprogram keretében tervezett empirikus kutatásaik eredményeiről adtak számot a jelenlévő hallgatóságnak.
Ignácz Laura „Az edukáció szerepe a kismedencei irradiáció okozta mellékhatások kezelésében” című kutatási eredményeit mutatta be. Munkáját Dr. Cselik Zsolt oktatónk mentorálta, aki szerint a prospektív szemléletű adatgyűjtés, kérdőíves módszer megfelelő választás volt a betegélmények és tünetek nyomon követésére, külön kiemelendő a heti rendszerességű adatfelvétel, amely lehetővé tette a mellékhatások dinamikájának követését.
Fekete Gábor Róbert a „Zenei nevelés megvalósulása a római katolikus hitoktatásban” című kutatását mutatta be, mely az élménypedagógiai módszerekre fókuszált. A vizsgált tartalmi és elméleti háttér megmutatta, hogy a magyar köznevelési rendszerrel egységben a katolikus hitoktatás dokumentumai és irányelvei is lehetőséget adnak a zenei nevelés integrálására a hitoktatásban. Felkészítő tanára Bognárné Dr. habil. Kocsis Judit volt.
Jéga-Pordán Melinda „A támogató családi közeg lenyomatai a gyermekrajzokban és az iskolai teljesítményben” című kutatását mutatta be, mely a támogató családi háttér megjelenésére fókuszált a gyermekrajzokon keresztül és annak feltárására, hogy ez a családi háttér milyen hatást gyakorol a gyermekek iskolai előmenetelére. Felkészítő tanára Dr. Ivony Éva volt.
Komádi András „Pszichiátriai betegek önstigmatizációja” című kutatás során készült tanulmány rávilágít arra, hogy a stigmatizáció társadalmi jelenléte miatt kiemelkedően fontos, hogy a szociális kompetenciák sérülése és egyéb szociális hátrányok jelenléte mellett be legyen mutatva mennyi lehetőség rejlik a szolgáltatók összehangolt működésével a mentális problémákkal élő emberek rehabilitációjában. Felkészítő tanára Dr. Ivony Éva volt.
Nagy Orsolya „A gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyerekek hatása a Békefi Antal Általános Iskola működésére és tanulóközösségére – az integráció nehézségei” előadásában bemutatta, hogy a kutatási eredmények rávilágítottak arra, hogy a gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyermekek milyen jelentősen befolyásolják az iskola mindennapi működését, tanulói közösségét és pedagógiai gyakorlatát. Felkészítő tanára Dr. Ivony Éva volt.
Almutairi Ilona „Aktív idősödés és a demencia prevenció lehetőségei Kecskeméten” egy feltáró kutatás, melynek célja volt a városban élő idősödő korosztály ismereteinek felmérése az olyan témákban, mint az állapot megfigyelés, betegség megelőzés, agybarát táplálkozás, mozgás, alvás, biztonság, kiszolgáltatottság, stressz- lelki feltöltődés egyensúlya, játék, a család, hozzátartozó és társadalmi kapcsolódások, illetve a szociális ellátások ismerete és azok igénybevétele. Felkészítő tanára Dallos Rita volt.
Varga Árpád a „Kirekesztés vagy elfogadás a demenciával élőkkel szemben” című kutatási témájával egy rendkívül aktuális és társadalmilag kiemelten fontos kérdéskört dolgozott fel. A választott téma jól illeszkedik a jelenlegi demográfiai és szociális kihívásokhoz, különös tekintettel az idősödő társadalomra és a demenciával élők növekvő számára. Az egészségügyi és szociális területen dolgozó szakemberek körében végzett kérdőíves felmérés módszertanilag megfelelően megválasztott eszköznek bizonyult a vizsgált attitűdök feltárására. Felkészítő tanára Dallos Rita volt.
Zárásként Forgácsné Karácsony Szilvia és Léber-Borza Erzsébet bemutatták „Gyermekkor és család az időskori narratívák és a személyes dokumentumok tükrében” című közös kutatásuk eredményeit.
