/Pedagógus Kompetenciafejlesztő Nap/
A Veszprémi Érseki Főiskola Pedagógia Tanszékének csecsemő- és kisgyermeknevelő szakos hallgatói egy különleges szakmai nappal gazdagodtak, ahol a magyar népmesék örökölt bölcsessége találkozott a modern nevelési módszerekkel. A Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség (VMNSz) szakértőivel közösen megrendezett program célja a hagyományőrzés és a 21. századi pedagógiai gyakorlat ötvözése volt.
A napot Pintér Zsolt, a szövetség elnöke nyitotta meg, aki a Kárpát-medence népmeséinek aktuális jelentőségéről tartott A mese ereje: elmélet és gyakorlat címen előadást. „A mesék nem csupán szórakoztatók, hanem kulturális iránytűk – hangsúlyozta. – A digitális korszakban kulcsfontosságú, hogy a gyermekek eligazodhassanak a világban, és ehhez a tiszta forrásból származó népmese ideális lehet.” Pintér Zsolt bemutatta a legújabb, innovatív módszereket is, amelyekkel a mesék interaktív módon adhatók át a következő generációnak.
Az elméleti részt gyakorlati munkafázis követte: csoportokban a hallgatók néprajzi ismereteket sajátítottak el, és gyakorolták a meseválasztás fortélyait. A résztvevők képzeletbeli „tarisznyájukba” gyűjtötték a legfontosabb tanulságokat, amelyeket később gyermekeiknek, neveltjeiknek adhatnak tovább.
Párhuzamosan Zámborszky Eszter mesemondó, tánc- és drámapedagógus foglalkozott a másik csoport hallgatóival a Mozgás és mese: kreatív nevelés című előadása keretében. Workshopján a mese és a mozgásfejlesztés kapcsolatát mutatta be gyakorlati példákon keresztül. „A mesék nem csupán a fantáziát táplálják, hanem testileg is fejlesztenek” – magyarázta, miközben az elsőéves hallgatók élményalapú játékok segítségével sajátították el a technikákat. A kreatív feladatok között szerepelt például meseszövegek dramatizálása és mozgással kísért továbbadása különféle eszközök segítségével.
Az esemény nem csupán tudásátadásról szólt, hanem arról is, hogy a levelező és nappali tagozatos hallgatók egymást is inspirálhatták. Mindannyian egyetértettek abban, hogy a népmesék megéléséhez a mesemondás és -olvasás elengedhetetlen, hiszen létfontosságú szerepet játszanak a magyar kultúra továbbélésében.
A program záró percében a szervezők reményüket fejezték ki, hogy ez csak az első lépés egy hosszú úton. “A mesék varázslatával nemcsak a gyermekek, de mi, pedagógusok is újra felfedezhetjük a közösség erejét és saját kreatív potenciálunkat” – összegezte a napot Kántor Zsuzsanna óraadó oktatónk.