A pályaválasztás korántsem egyszerű. Tizennégy évesen eldönteni, hogy melyik középfokú intézmény adja meg a gyermek jövőjének alapját, bizony sokaknak okoz fejtörést. Mivel szembesültünk ezzel a problémával mi is mentorálásaink folyamán, így felkértük leginkább szakavatott mentorunkat, Bertha Orsolyát, a Lovassy László Gimnázium orosz-német szakos tanárát, hogy tartson egy kis fejtágítást a veszprémi továbbtanulási lehetőségekről.
A foglalkozáson minden Veszprémben és vonzáskörzetében lévő középfokú oktatási intézmény górcső alá került. Az iskolák tagozatai meghatározó tényezők a választáskor, de a foglalkozás felhívta a figyelmet olyan választási bakikra is, mint amikor a gyermek helyett a szülő dönt, amikor a barátok továbbtanulása határozza meg a választást, vagy a hamis dilemmák beépítése a döntés folyamatába, mint hogy a jól megválasztott középiskola határozza meg a felsőoktatási lehetőségeit a diáknak, vagy hogy szakközépiskolából nem fog tudni továbblépni.
A foglalkozás a szülők számára is nyitott volt, így egy hirtelen csavarral a foglalkozás középpontjába is kerültek. Elmesélték saját pályaválasztásuk történetét, ami nagyon tanulságos történetekkel szolgált (tudatos pályaválasztástól az akár többszörös iskolaváltásokig) a gyerekek számára.
Az orientáció zárásaként az oktató egy szívhez szóló bölcsességet adott a gyermekek kezébe útravalóul, hogy ne kerüljenek útvesztőbe: Nincs rossz döntés, mert mindig lehet változtatni, és ha az ember úgy érzi, kell is. A helyes utat megtalálni segít a választás és a változtatás lehetősége, ami mindenkinek ott van a kezében.