Közel kétszáz résztvevővel zajlott a Veszprémi Érseki Főiskola Szociális Tanulmányok Tanszékének szakmai napja, a “Lehetsz jól segítőként!” Idén először volt lehetőség online módon is csatlakozni a programokra.
A szakmai nap megrendezésének egyik inspirációját a Szociális Munka Napja és Szent Erzsébet ünnepe adta. A rendezvény célja a szociális munkások és segítő szakemberek támogatása volt. A szakmai napot Dr. Ládonyi Zsuzsanna, a Szociális Tanulmányok Tanszék vezetője nyitotta meg: “Miért került fókuszba a segítők jólléte? A szolgáltatások minőségét alapvetően meghatározza, hogy milyen állapotban van a segítő szakember. Ezen túlmutatva pedig nemzetgazdasági jelentősége van annak, hogy mennyire tudnak a segítők magukról gondoskodni, vagy hány napot vannak betegszabadságon.” hangzott el a tanszékvezető asszony köszöntőjében. Aki kihangsúlyozta a szociális munka fontosságát, valamint a tanszék és Veszprém város önkormányzata közötti együttműködés jelentőségét. Kiemelte, hogy a tanszék munkatársai aktívan részt vesznek a város szociális koncepciójának kidolgozásában, és előrevetítette a 2025-re tervezett, a szociális munka szak 30 éves jubileumához kapcsolódó rendezvénysorozatot.
A Főiskola rektorának, dr. Sebestyén Józsefnek köszöntőjét távollétében Cserép Csongor, a tanszék oktatója tolmácsolta a résztvevőknek. Majd Halmay Gábor, Veszprém Megyei Jogú Város önkormányzati képviselője, egyházügyi és ifjúságügyi tanácsnok köszöntötte a vendégeket. Beszédében méltatta a szociális munkások áldozatos tevékenységét és az egyház szociális tevékenységének értékét.
A rendezvény szakmai programját Dr. Harmatta János pszichiáter, neurológus és szociológus valamint a Magyar Pszichiátriai Társaság tiszteletbeli elnöke előadása nyitotta meg. Történeteivel és tapasztalataival a segítő szakemberek lelki egészségének megőrzésére helyezte a hangsúlyt. Dr. Mogyorósy-Révész Zsuzsanna pszichológus az érzelemszabályozásról és a kiégés megelőzéséről tartott előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a segítőknek néha ki kell kapcsolni a “robot üzemmódot”.
Dr. Nagy Zsolt addiktológus kiemelte: “A repülőgépen is azt mondják: ha baj van, előbb saját magunkra tegyük fel az oxigénmaszkot, majd utána segítsünk másoknak”. Előadásában a segítő szakmában rejlő kihívásokkal és a szakemberek motivációjának fenntartásával és spirituális dimenzió fontosságával is foglalkozott. A szakember arra is felhívta a szakmabéliek figyelmét, hogy tudatosan éljenek az elcsendesülés lehetőségével időnként: “…csendre szükség van, mert az élet a csendben születik”.
A szakmai napot kerekasztal-beszélgetés koronázta meg az előadók részvételével és Dr. Ládonyi Zsuzsanna moderálásával közösen elemezték a szociális szakemberek jelenlegi helyzetét és lehetőségeit egyéni és rendszerszinten. A rendezvényt docens asszony tanszék képzéseit bemutató szaktájékoztatóval zárta.