Mi fán terem a biblioterápia? címmel konferenciát rendeztek október 11-én a Veszprémi Érseki Főiskolán. A közel száz főnyi érdeklődőt Dr. Sebestyén József, az intézmény rektora köszöntötte, aki örömmel adott helyt az érdekesnek ígérkező konferenciának, bevezetőjében a könyvnek a kultúrában, a történelemben és az intézmény életében betöltött szerepéről beszélt.
Bognárné Dr. habil. Kocsis Judit a Veszprémi Érseki Főiskola Pedagógia Tanszékének vezetője, a konferencia szervezője, röviden bemutatta az irodalomterápia műfaját, amelynek során célzott olvasmányok segíthetnek lelki-szellemi egészségünk megtalálásában, önismeretünk növekedésében.
Dr. Eigner Judit biblioterapeuta Hogyan gyógyít az irodalom? Kulcs az irodalomterápiához c. előadásának célja az érdeklődés felkeltése volt: mire képesek a könyvek, az irodalom, hogy változhat meg az életünk az olvasás hatására. Egy jól megválasztott könyv alkalmas lehet belső egyensúlyunk megtalálásához, normatív kríziseink átvészeléséhez, mentális egészségünk megtartására, a csoport pedig inspirációt és együttérzést nyújt a résztvevők számára. Friss hír, hogy Ferenc pápa 2024 augusztusában körlevelet bocsátott ki az irodalmi nevelésről, amelyben hangsúlyozta, hogy a leendő papok képzésében nagyobb szerepet kell kapnia az irodalomnak, ez segíthet a szellemi-lelki elszegényedés megelőzésében. Végül néhány visszajelzés kivetítése megmutatta, milyen változást tapasztaltak meg életükben a résztvevők egy hosszabb, csoportos irodalomterápiás folyamat során.
Ruszthy Geraldine (pszichopedagógus-biblioterapeuta-fejlesztő meseterapeuta): Lélektől – lélekig – a szavak erejével a gyógyulásért címmel beszélt arról, hogy a magas színvonalú irodalomban lehet megtalálni a gyógyító varázserőt, amelyik megnyitja a lelkeket. Lehetőséget ad a résztvevőknek más szemszögből látni a saját problémáit, megismerni más értékeket, megélni más megoldásokat. Hangsúlyozta, hogy a kiválasztott szöveggel az értékes irodalom esztétikai, művészi hatásának önmagában is gyógyító erejét kell állítanunk a terápia szolgálatába. Az igazi művészet által a lelki sebek is másként gyógyulnak.
Dr. Bán Tamás (mentálhigiénés szakember, irodalom- és meseterapeuta) Melyik út vezet a szárnyas farkashoz? Vándorlások és útkeresések a meseterápiában c. előadásában úgy fogalmazott: az Intermodális meseterápia a magyar népmese pszichológiai előnyeit alkalmazó élménygazdag módszer. A mesemunka a lelki fejlődés alapjaitól segít, inspiratív élményalapot kínál a személyiségfejlesztés és önismereti munka bármely tematikájában. A módszer alapjai interdiszciplinárisak, különösen a szimbólumterápia és autogén szemlélet, narratív pszichológia, néprajzi, kulturális tartalom pszichológia alkalmazása történik.
Az előadások után szekciókban folytatódott tovább a beszélgetés. Az előadók célja a száraz elmélet mögött az izgalmas gyakorlat felcsillantása, személyes élmény szerzésének lehetősége volt
Bálint Ágnes (könyvtáros, biblioteapeuta): Párhuzamos történetek: irodalom és Biblia – melyik a kulcs és melyik a zár a gyülekezetben és azon is túl c. előadásával online csatlakozott a konferenciához. Bálint Ágnes előadásában arról beszélt, hogy miben más a vallásos olvasás az információszerzést, tanulást, szórakozást vagy egyenesen a profitszerzést szolgáló olvasástól, milyen etikai vonatkozásokkal egészül ki a szent szöveg olvasása. A szerető olvasás elismeri a művek többszólamúságát, és kerüli, hogy saját céljaira használva redukálja a jelentéseket.
A program zárásaként Bognárné Dr. habil. Kocsis Judit összefoglalta a konferencián elhangzottakat. Hangsúlyozta, hogy a nap során szó volt a biblioterápia gyógyító erejéről, arról, hogyan képes az irodalom utat mutatni és támogatást nyújtani a lelki egészség helyreállításában. Majd megköszönte mindenkinek a részvételt a rendkívül inspiráló és tartalmas eseményen, különös tekintettel az előadókra, akik megosztották irodalom- és a biblioterápia terén tudásukat, tapasztalataikat.