Szociális tanulmányok szakról rövid tájékoztató ppt
A Veszprémi Érseki Főiskolán 1995 óta folyik szociális munka képzés államilag támogatott és önköltséges formában.
-
A szociális munka – neve ellenére – nem egyszerűen munka, hanem hivatás, melynek középpontjában az ember és társas környezetének kapcsolata, konfliktusa áll. Aki szociális munkát végez, nehézségekkel és problémákkal küzdő emberekkel foglalkozik, családokkal, fiatalokkal, idősekkel, fogyatékkal élőkkel.
-
A képzés célja olyan szakemberek felkészítése, akik hatékonyan segíteni tudják egyének, közösségek életminőségének javulását, és képesek aktívan közreműködni az egyént és a társadalmat veszélyeztető tényezők feltárásában, megelőzésében.
A képzés tartalma, felépítése:
A szociális munka képzés ideje nappali tagozaton 7 félév. Levelező formában havonta 3 napot vesz igénybe.
Az oktatás elméleti ismereteket nyújt, szakmai készségeket fejleszt, értékeket közvetít, és gyakorlati jártasságot alakít ki.
A bevezető tanulmányok tárgyai:
-
szociológia, társadalomtörténet, pszichológia, közgazdaságtan, jogi alapismeretek, pedagógia, gyógypedagógia, szociáletika, családszociológia, környezetszociológia, a deviáns viselkedés szociológiája, településszociológia,
Az általános ismeretekre épülnek a szociálpolitikai és szociális munka tantárgyak:
-
egyéni esetkezelés, szociális munka családokkal, gyermekekkel, fiatalokkal, idősekkel, szenvedélybetegekkel, fogvatartottakkal, hajléktalanokkal.
A hallgatók olyan kiscsoportos foglalkozásokon is részt vesznek, amelyek személyiségük fejlődését szolgálják, hogy képessé váljanak a hatékony segítésre.
A képzésben nagy szerepet kap a gyakorlati tanulás.
-
A hallgatók különféle terepeken (idősek otthona, kórház, börtön, drogambulancia, családsegítő szolgálat stb.) szereznek közvetlen tapasztalatokat intézménylátogatás, kis- és nagygyakorlat keretein belül, a képzés közel 40%-ában.
A szociális felsőoktatási alapképzési szakjainak általános képesítési követelményeit alapul véve főiskolánkon a terepgyakorlati képzés az alábbi gyakorlatokkal valósul meg:
Laikus gyakorlat:
-
Az elméleti és gyakorlati ismeretekkel nem rendelkező első éves szociális munka szakos hallgatók ún. laikus gyakorlat keretein belül ismerkednek a segítő tevékenységgel. A laikus gyakorlat célja, hogy a hallgatók konkrét segítő tevékenység során kerüljenek kliens közelbe és a segítésről közvetlen élményt szerezzenek.
Intézménylátogatás:
-
A különbözős klienskörökkel foglalkozó szemináriumok keretében a hallgatók intézménylátogatáson vesznek részt, melynek során megismerkednek a szociális munka terephelyeivel, röviden betekintést nyernek néhány intézmény működésébe, megismerik annak belső munkáját, feladatait, szervezeti felépítését, szakemberekkel való ellátottságát valamint az intézményben szociális munkát végzők tevékenységi körét.
Kisgyakorlat:
-
Hallgatóink a kisgyakorlatok alkalmával szerezhetnek további ismereteket a terepeken zajló munkáról. A kisgyakorlat célja, hogy a hallgatók közelebbről megismerjenek néhány intézményt, az ott folyó tevékenységet, az intézmény szerepköréhez kapcsolódó szociális feladatokat, illetve a nem szociális jellegű intézményekben felismerjék a szociális munkavégzésben rejlő lehetőségeket. Legyen módjuk a hallgatóknak a szociális munkavégzés módszereibe betekintést nyerni, illetve bizonyos részfeladatokban jelen lenni, önálló munkát végezni. Segítse a hallgatót az olyan irányú tájékozódásban, hogy a szociális munka mely területe, illetve mely módszere áll legközelebb az ő személyiségéhez. A gyakorlatozóink hat alkalommal ötször nyolc órát töltenek el a maguk által – elsősorban tereplistánkról – kiválasztott különböző terephelyeken.
Nagygyakorlat:
-
A terepgyakorlatok féléves összefüggő, ún. nagygyakorlattal zárulnak a hetedik szemeszterben. A nagygyakorlatok helyszínét a hallgató választja ki és a terepkoordinátor hagyja jóvá. A hallgató által ajánlott gyakorlati hellyel és a gyakorlatvezetővel való kapcsolatfelvétel után a terepkoordinátor dönti el, hogy kezdeményezi-e az adott intézménnyel a nagygyakorlati megállapodás megkötését.
A nagygyakorlat célkitűzése, hogy a hallgatók:
-
megismerjék az intézményeket a működésük során (azok belső munkáját, a szociális munkás kapcsolatát más szakemberekkel, megismerkedjenek az intézményben folyó munka főbb módszereivel, azok gyakorlati alkalmazásával, annak korlátjaival, az intézmény szolgáltatási stratégiájával, kapcsolódó egyéb intézményekkel);
-
képessé váljanak felismerni a különböző egyéni, családi, csoportos vagy közösségi problémákat és azok összefüggéseit, képessé váljanak kiválasztani a pozitív változás lehetséges útjait;
-
kipróbálhassák magukat előbb tereptanárral, majd „éles helyzetben”, önállóan is.
Az oktatás kreditrendszerben, korszerű módszerekkel folyik (kiscsoportos foglalkozások, problémaközpontú oktatás), hatékonyságát számítástechnikai eszközök segítik.
Milyen végzettséget nyújt a képzés, hol lehet vele elhelyezkedni?
Főiskolánkon magas színvonalú, hivatalosan jóváhagyott, ún. akkreditált képzés folyik, ami alapján a követelmények sikeres teljesítése után a hallgatók államilag elismert, szociális munkás főiskolai oklevelet kapnak.
Végzett hallgatónk a szociális szféra legkülönbözőbb területein helyezkedhetnek el:
-
önkormányzati és állami intézményeknél, civil és egyházi karitatív szervezeteknél, családsegítő és gyermekjóléti szolgálatoknál, idősek otthonában, karitász szervezeteknél, alkohol- és drogambulancián, hajléktalanszállón, fogyatékosok intézményeiben, vagy bárhol, ahol lehetőség van a szociális problémák hivatásszerű kezelésére stb.
Diplomát szerzett hallgatóink jelentkezhetnek:
-
szociális munka, szociológia, szociálpolitika, szociálpszichológia, közösségi és civil tanulmányok, kisebbségpolitika és az egyetemek sok más mesterszakára.
Kiket várunk hallgatóknak?
Olyan fiatalokat, akik:
-
nyitottak környezetük szociális gondjaira;
-
szívesen vállalják bajbajutott embertársaik segítését;
-
késztetést éreznek arra, hogy felelősen gondolkodjanak kisebb-nagyobb közösségek jövőjéről;
-
érdeklődnek a társadalomtudományok iránt, és széleskörű ismeretet kívánnak szerezni az emberi kapcsolatokról.
Nyelvoktatás
Főiskolánk idegen nyelvek tanulására ingyenes lehetőséget biztosít angol, német nyelvből négy féléven keresztül. A kurzusok szakmai nyelvi órákkal egészíthetők ki.
Karitász modul
A képzés célja, hogy hallgatóink alkalmassá válnak a karitász intézményeiben és szervezeteinél való munkára. A résztvevők a Karitásszal foglalkozó tárgyak keretében előadásokat hallgatnak és karitász intézményekben végezhetnek gyakorlatokat. A képzés a kreditrendszernek köszönhetően egyéni ütem szerint végezhető.
Miért válhatnak emlékezetessé az itt eltöltött évek?
Veszprém a Dunántúl és az Érseki Főegyházmegye központja, egyetemi és diákváros. Kedvező földrajzi fekvése- a Bakony és a Balaton találkozási pontja-számos lehetőséget nyújt hallgatóinknak a sportolásra, kirándulásra, pihenésre.
-
Főiskolánk a városközponthoz, a vasútállomáshoz és az autóbusz pályaudvarhoz egyaránt közel, a város csendesebb részén, festőien szép természeti környezetben, erdős-ligetes területen helyezkedik el, mintegy főiskolai campust képezve. Jó lehetőséget kínál az elmélyült szellemi munkára.
-
Az iskola szellemisége, a baráti összejövetelek, a szakestek, a kutatótáborok, a kulturális rendezvények, a szakmai viták egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a hallgatók a szakmai felkészülés mellett közösségi élményekkel is gazdagodjanak.
-
A Pannon Egyetemmel kialakított jó kapcsolat és a különféle városi rendezvények lehetővé teszik, hogy a hallgatók bekapcsolódhassanak az egyetemi város diákéletébe.
Felvételivel kapcsolatos legfontosabb információk:
-
Jelentkezni e-felvételivel a www.felvi.hu oldalon lehet, itt találhatók az adott felvételi eljárás aktuális tudnivalói is az elektronikus felvételi tájékoztatóban és a “Meghirdetett képzések” menüpont alatt a Főiskola képzéseinél. (keresztféléves eljárás esetén novemberi, általános eljárás esetén februári és pótfelvételi eljárás során augusztusi jelentkezési határidőkkel)
Elérhetőségünk:
Veszprémi Érseki Főiskola
Szociális Tanulmányok Tanszék
8200 Veszprém, Jutasi út 18/2.
Telefon: 88/542-711 ; E-mail: szocialis.tanulmanyok@ersekifoiskola.hu